Bizimle iletişime geçin

E-Spor Haber

E-Spor Nedir ? Hangi Oyunlarda Vardır ?

Yayınlanan

on

E-Spor Nedir ? Diye Sorucak Olursak.

 online oyunlar üzerinde düzenlenen teknolojik bir spor dalıdır.

 Elektronik spor, dünyanın her bir yanından kullanıcıların internet üzerinden buluşup oyun oynayabileceği ya da bazı zamanlarda düzenlenen uluslararası büyük e-spor organizasyonları aracılığıyla dünyanın farklı yerlerinden gelen insanların buluşup, oyun oynayabilecekleri bir spor olarak tanımlayabiliriz.

Diğer spor karşılaşmalarında ki gibi e-Spor karşılaşmalarında da

kişiler veya takımlar rakip olur ve çeşitli yeteneklerinin konuşacağı, oyunu izlemesi ve yapması keyifli bir ortam oluşturulur. Diğer sporlardaki gibi hem fiziksel hem de zihinsel yetenek gerektirir.

Diğer E-Spor Haberleri ne Göz Atmak İstersen Linke Tıklayabilirsin.

e spor nedir yasuo wallpaper
Y


PEKİ E SPORCU OLMAK İÇİN HANGİ OYUNLARA BAKMALIYIM ?

1- League Of Legends E-Spor Nedir ?

LOL-E-SporLeague of Legends, Riot Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan video oyunu. 27 Ekim 2009 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Oyun Warcraft III haritası olan Defense of the Ancients örnek alınarak yapılmıştır. Oyunun baş tasarımcısı, Defense of the Ancients haritasını tasarlayan Steve Feak’dir. 

WİKİPEDİA

2- PUBG E-Spor Nedir ?

PUBG-E-Spor

PlayerUnknown’s Battlegrounds, ya da bilinen adıyla PUBG, Bluehole tarafından yayımlanan ve geliştirilmekte olan çok oyunculu bir video oyunudur. Oyunda 100’e yakın (en fazla 100) oyuncu rotası belirlenmiş bir uçağın içinde oyuna başlarlar. İstedikleri zaman uçaktan atlarlar ve paraşütleriyle adanın herhangi bir konumuna inerler. Oyuncuların temel amacı çeşitli yerlerden buldukları çeşitli silahlarla diğer oyuncuları öldürüp ölmeden en sona kalan oyuncu olmaktır. Oyun esnasında adanın haritasındaki güvenli alan gittikçe küçülmeye başlar. Harita küçüldükçe oyuncular daha küçük bir alana yoğunlaşırlar ve birbirlerini görüp saf dışı bırakmaları ihtimâli kolaylaşır. Oyunda en son hayatta kalan oyuncu/takım oyunu kazanır.WİKİPEDİA
ZULA-E-Spor

3- ZULA E-Spor Nedir ?

Zula, MadByte Games tarafından geliştirilen, Lokum Games tarafından dağıtılan, MMOFPS türünde Türk yapımı video oyunudur. Oyun Türkiye’den sonra ilk defa Brezilya’da, 2016 yılının Haziran ayında, Playspot firması tarafından yayımlanmıştır

WİKİPEdia
CSGO-E-SPOR

4- COUNTER STRİKE GLOBAL OFFANSİVE E-Spor

Counter-Strike: Global Offensive, Valve ve Hidden Path Entertainment tarafından geliştirilen çevrim içi birinci şahıs nişancı oyunudur. Microsoft Windows, Mac OS X, PlayStation 3, Xbox, Linux üstünde çalışmaktadır.

wiKİPEDİA
DOTA2

5 – DOTA 2

Dota 2, Valve Corporation tarafından geliştirilen ve dağıtımı yapılan oynaması ücretsiz bir çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası oyunudur.Wikipedia

Genel Olarak Pay win( Parayı Yatırıp Güçlen ) Olmayan Online Oyunlarda E-Spor Dalları Mevcuttur. Bununla Alakalı Geniş Bir Blog En Kısa Sürede Web Sitemize Ekleyeceğim.

Okumaya devam et
Yorum Yapmak İçin Tıkla!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-Spor Haber

Nasıl Espor’cu Olunur ?

Paranın ve profesyonelleşmenin işin amacıylae girmesi ile eSporcu olmak da bir hayli ehemmiyet kazandı.

Yayınlanan

on

Tarafından

Dünyada ve Türkiye’de gittikçe büyüyen bir kiteleye sahip olan espor çılgınlığı bundan sonra sınır tanımıyor. Federasyonlar, kulüpler, yönetmelikler… Profesyonel bir spor branşından bundan sonra farkı yok. Peki espor nedir ve nasıl profesyonel oyuncu olunur? Bu bozukluğun cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz?

Espor nedir?

En basit diliyle birtakım bilgisayar oyunlarının profesyonel liglere katılan profesyonel oyuncular ile oynanmasıdır. Bir oyunun Espor olabilmesi amacıyla profesyonel lig olması gerekiyor. Espor ile normal oyunlar arasındaki farkı şu şekilde anlatabiliriz. Halı sahada oynanan bir futbol var bir de Süper Lig’de oynanan futbol var. Espor oyunların Süper Lig durumu diyebiliriz. Bir diğer söyleyişle Espor, oyunların profesyonel sahnesi…

E-spor hayatımıza yeni yeni girmeye başlamış olan bir kavram. Bütün dünyayı sarmış ve geniş oyuncu kitlelerine ulaşmış bilgisayar ve konsol oyunlarında, oyuncular arasında düzenlenen ligler, turnuvalar ve yarışmalar e-Spor olarak nitelendiriliyor.
Bir devresinin yakından tanıdığı Counter-Strike, Dota, League of Legends gibi MMORPG (massive multiplayer çevrimiçi role playing) ve FPS (first-person shooter) oyunları, internet yardımıyla milyonları aşan kitlelere ulaştı. Doğal olarak, oyun sektörünün içersinde çok farklı bir sektörün meydana çıkmasına vesile olan bu yayılım, oyuncular arasında düzenlenen turnuvalar yardımıyla bundan sonra genelgeçer bir spor türü kalitesini kazanmış halda.

Espor lisansı nasıl alınır?

Paranın ve profesyonelleşmenin işin amacıylae girmesi ile eSporcu olmak da bir hayli ehemmiyet kazandı. Genellikle gençler arasında lisanslı eSporcu olabilmek ehemmiyet arz eden bir husus haluna geldi. Ülkemizde de Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki Gelişmekte Olan Sporlar kategorisine alınan eSpor, geniş kitlelere hitap ediyor. Bu işten para kazanmak isteyen binlerce genç, lisanslı eSporcu nasıl olunur? Sorusuna cevap arar iken eSpor lisansının nasıl alındığını da merak ediyor. İşte ismim ismim eSpor lisansı alma ile alakalı bulgular…

İlgili kuruma başvurma işleminden evvelce, T.C. kimlik numarası beyanı, sıhhat raporu, doldurulmuş tescil fişi ve 2 adet vesikalık resme sahip olmanız gerekiyor.

1-Yukarıdaki belgeleri tamamladıktan sonra müracaat prosedürünü menajerler ya da veliler de yapabiliyor.

2-Evraklar evvelce ilçe müdürlüğüne onaylatılıyor daha ardından ise sicil lisans servisinde alakalı işlemler yapılıyor.

3-Diğer şehirlerdeki oyuncuların lisansları diğer bir şehirden de çıkartılabiliyor. Doğum yeri ve lisans alınmak dilenen yerin aynı il olması koşulu yok.

4-Bulunduğunuz ildeki Gençlik ve Spor Bakanlığı Müdürlükleri adreslerine ulaşmak amacıyla tıklayınız. http://www.gsb.gov.tr/Directorate.aspx

Doktordan alacağınız sıhhat raporunda dijital oyunlar amacıyla rapor dilediğinizi söylemeniz, yani bilgisayar başında oyun oynamanızı etkileyecek bir hal olmadığıyla alakalı rapor almanız gerekiyor. Aksi taktirde aldığınız rapor geçerli sayılmayacaktır.

lol espor

Espor‘da hangi oyunlar var?

League of Legends

FIFA

CS:GO

PES

ZULA

PUBG

Fortnite

Wolfteam

Peki neler gerekli?

Doktordan alacağınız sıhhat raporunda dijital oyunlar amacıyla rapor dilediğinizi söylemeniz, yani bilgisayar başında oyun oynamanızı etkileyecek bir hal olmadığıyla alakalı rapor almanız gerekiyor. Aksi taktirde aldığınız rapor geçerli sayılmayacaktır.

Aile desteği

Şunu derhal baştan belirtmemiz gerekiyor. Eğer profesyonel bir e-spor oyuncusu olmak istiyorsanız arkanıza aile desteğini almanız koşul. Çünkü profesyonel e-spor oyuncuları, derhal 2-3 günde üst seviyeye ulaşmıyor. Profesyonel imkan kadar uzun bir vakit amatör çapta takılıyorlar. Bu da evvelcelikli olarak aile desteğini koşul kılıyor. Profesyonel olarak boy göstermek dilediğiniz oyunda ustalaşmak evvelcelikli koşulunuz olmalı. Bunun amacıyla de ister istemez orta kıvamda, işinizi görecek bir PC’ye ve ekipmana gereksiniminiz var. Neyse ki LoL, DOTA2 ya da CS GO gibi e-sporun öncüsü olan yapımlar öyle yüksek sistem gereksinimlerina gereksinim duymuyor.

Yani alacağını 3000TL orantısında bir PC, sizi uzun bir vakit yönetim edecektir. Doğal olarak öğrenci olarak nitelendirebileceğimiz oyuncuların bu tür bir PC alabilmek amacıyla de aile desteğine gereksinimleri var. Yani aile oyun amacıyla bu kadar para vermem derse, baştan yitirmiş olursunuz.

Fedakarlık lazım

Bizde güzel bir laf vardır. Davulun sesi uzaktan hoş gelir derler. Gerçekten de öyle. Şimdi e-sporla uğraşıp para kazanan insanlar amacıyla “ne kadar şanslı, oyun oynayarak para kazanıyorlar” şeklinde iç geçirenler hayli çok.

Ancak işin iç yüzü pek de öyle değil. Keza pek çok profesyonel e-spor oyuncusu, 24 saatlik vakit dilimi ortamında en az 8 –9 saat oyun oynayarak antrenman yaptıklarını dile getiriyor. Yani bu hal günlük yaşamınızı büyük oranda etkileyecek.

Şöyle ki normal bir insan günde ortalama 8 saat uyur. Geriye kaldı 16 saat. Yemekti diğer gereksinimlardı derken 2 saat daha gitse geriye 14 saat kalır. Okul olmasa problem değil. Ancak işin amacıylae okul da girdimi hadise bamdiğer bir boyuta dönüyor. Dhadiseısıyla kendinizi e-sporda ilerletmek amacıyla okuldan bile feragat etmeniz gerekebiliyor.

Ekip işlevini gerçekleştirmesine ideal olmak

Bir de işin ekip çalışması yönü var. Yani kendinizi kanıt edebilmeniz amacıyla iyi bir grup bulmanız da koşul. Eğer iyi bir grup bulamazsanız problemler da peşinizi bırakmayacaktır. Siz ne kadar iyi bir oyuncu olursanız olun, sıksık yenilen bir ekip kimsenin ilgisini çekmeyecektir.

Toparlamak gerekirse, profesyonel bir e-spor oyuncusu olmak amacıyla evvelcelikli olarak ailenizi ikna etmeniz gerekiyor. Eğer siz oyun oynamaya başladığınızda, anneniz başınıza gelip “şunu kapat da biraz ders çalış” diye haykırırsa, bu iş olmaz.

Aile haricinde, sıksık antrenman yapmalı ve iyi bir ekibe sahip olmalısınız. Elbette bir de Twitch yayını yapamnız gerekli. Gerçi bundan sonra herkes Twitch’te yayın açtığı amacıyla fark edilmeniz biraz zor olabilir. Ancak amatör çapta kazanılacak bir kaç maç ve bir iki turnuva size profesyonel ligin kapısını açabilir.
Başarılı bir kadın CS: GO grupı kuran Beşiktaş Esports, yeni turnuvasına katılmaya hazırlanıyor. Polonya’da düzenlenecek olan turnuva 28 Şubat’ta başlıyor.

28 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında Polonya’nın Katoviçe kentinde düzenlenecek olan Intel Challenge Katowice 2019 turnuvası toplam 50 bin dolar ödüle sahip. 8 kadın CS: GO grupının mücadele edeceği turnuvada temsilcimiz Beşiktaş Esports da yer alacak.

Turnuvanın formatı, detayları ve ile alakalı daha çok bulgular yakın vakitte meydana çıkacak. Playerbros’u takip etmeyi unutmayın.

Okumaya devam et

E-Spor Haber

E spor Dünyası Gelişmeye Devam Ediyor

Yayınlanan

on

Tarafından

Her geçen gün çıkan yeni bir oyun ile birlikte e spor dünyası da gelişmeye devam ediyor.

Teknolojinin gelişimi sayesinde, yapılan her online oyun için bir e spor mantığı doğrultusunda, dünya çapında turnuvalar düzenleyip insanlara hem oyunları tanıtıyorlar hem de potansiyel kitlesini ve oyunların ne kadar talep aldığını test ediyorlar.

Yeni nesil gençler, internet ortamında bilgiler edinip kişisel gelişim sağlamaktansa oyun oynayarak vakit geçirmeye daha sıcak bakıyor. E spor dünyası, bunu çok iyi analiz ederek yaptığı etkinlikleri gözler önüne sermeye devam ediyor.

Birçok sponsor bu oyunların tanıtımı için ev sahipliği yapıyor. Maddi anlamda çok büyük destekler alarak, gençleri de bu alanda tutmaya devam ediyorlar.

Dünya düzenine direkt olarak etki eden teknoloji, etki alanını genişletmeye devam ediyor. Yeni nesil gençlerin bu olaya bakış açısını, topladıkları iyi veriler ile birlikte analiz ederek güzel bir hal aldırttılar.

Online olarak oynanan neredeyse tüm oyunlar, bünyesinde e spor olgusunu taşımaktadır.

Sponsor olan firmaların en temel amacı ise, kendilerini iyi bir şekilde tanıtarak, sponsor oldukları takımların fanlarına satış yaparak, kâr marjını arttırmaktır.

e spor arena
electronic spor arena

Aileleri Tarafından Engellenen Çocuklar Oyun Oynayarak Para Kazanıyor E Spor

Eskiden olduğu gibi ailelerin hala çocuklara baskı yaparak internet ortamından uzak tutmaya çalışması devam etmektedir.

Çocuklar, artık kendilerini günde 8 saat olacak şekilde bilgisayar başında rahat hissetmek istiyor.

İzledikleri, gördükleri ve karşısına çıkan birçok insan, yayın ortamlarında gezerken e spor için uğraşan kişilerin normal meslek gruplarından daha fazla kazandığını bilmektedir.

Bundan ötürü, gençler halihazırda olan işler yerine bilgisayar üzerinden hem keyifli bir vakit geçirip hem de sevdiği iş üzerinden para kazanmaya sıcak bakmaktadır.

E spor camiası bu durumu analiz edip iyi şekilde bildiği için yaptığı etkinlikleri birçok farklı portal üzerinden duyurarak, insanların ilgisini çekmektedir.

Yapılan işlerin ve kazanılan paraların büyüklüğü, gençlerin fazlasıyla ilgisini çekmektedir.

Gelecekte de olacağı gibi şu an meslek olarak olgun kişiler tarafından görülmese bile, e spor dünyası kendisini geliştirip alanını büyütmeye devam ediyor.

Yeni dünya düzeni olarak bilinen bu yapı, uzun yıllar boyunca devam edecek gibi durmaktadır.

Yeni çıkan her mmo oyunu, kendisini geliştirdiği sürece ve kendisine has taktikler olduğu sürece, kendisini piyasada tutabilecektir.

e spor haber
electronic spor haber

Gençler Memur Mesleklerine Sıcak Bakmıyor

Gençler, gördükleri hayatlar karşısında masa başı çalışıp memur olarak bir hayat sürmek istemiyor.

İnternet ortamında gördükleri yaşam şartlarını, artık oyun oynayarak kazanabileceklerinin tam anlamıyla farkındalar.

Memur olarak düşük şartlarda yaşama göre, hem keyifli bir iş hem de turnuvaların sağladığı seyahat fırsatı olan mesleklere sıcak bakıyorlar.

E spor bu durumu çok önceden sunmaktaydı. Yayın platformunda veya sosyal medya üzerinde e spor oyuncularını takip ederek, gördükleri bağış oranlarını ve kazandıkları paralar sayesinde, farklı bir hayatın hayalini kurmaya şimdiden başlamıştırlar.

Yapı olarak, 30 yaş üzeri insanlardan farklı düşünen ve yeteneklerini yaşadıkları yüzyıldan ötürü, hızlı bir şekilde geliştirip değiştirebilen bir dünya yapısına sahipler.

Birçok farklı platform içerisinde konuştukları, öğrendikleri ve gördükleri şeyleri uygulayarak online oyunlara yönelip para kazanma girişimine başlamışlardır. E spor, bunun için ön ayak olmuş ve turnuvalar sayesinde gerek 10 bin gerek ise 100 bin $ kazanabilme imkanının olduğunu göstermiştir.

Virüs süreci yüzünden gününün büyük kısmını bilgisayar ya da telefon karşısında geçiren gençler için kariyeri kurmak, daha sık gündeme gelmektedir.

memurlar
memurluk

En güncel electronic spor haberleri ve electronic spor analizleri için web sitemizi takip etmeye devam edin.

Okumaya devam et

E-Spor Haber

E-Sporcular Ne Kadar Kazanıyor ?

Yayınlanan

on

Tarafından

E-sporcular ne kadar kazanabilir?

League Of Legends :


Bir Kore oyunu olan LoL’de Koreli esporcuların kazanabileceği Maksimum fiyat:(yılda) 1 milyon dolar bu parayı Faker adlı SKT 1 Oyuncusu kazanmıştır.
TÜRKİYE’DE ESPOR LOL OYUNCULARI NE KADAR KAZANIYOR ?


Riot Games‘in Türkiye Ülke Müdürü olan Bora Koçyiğit, katıldığı bir televizyon programında 2018 yılında Türkiye Şampiyonluk Ligi’nde oynayan bir oyuncunun ayda sadece oyundan minimum 15-20 bin lira gelir elde ettiğini açıkladı(sponsorluklar dahil)


Counter Strike Global Offansive


CSGO’da en çok kazanan ülke Danimarka olmuştur en çok kazanan CSGO oyuncuları listesinde ilk beş tamamen Danimarkalıdır.
Türkiye En çok parayı kazanan oyuncu Xanterestir kazandığı toplam para: 200 bin dolar.


Dota 2:

DOTA


Evet sıra Dota 2’de Dota 2 çok büyük bir ünvanı taşımakta:dünyanın en çok kazanan esporcusu Dota 2 oynayarak bu paraları elde etmiş ve toplam kazandığı para:$6,470,000.02 şaka gibi ama gerçek.


Zula:


Sıra Türk Oyunu olan Zulada ünlü Esporcu Growe’un açıklaması:“Tezgahtarken 1.500 TL kazanıyordum şimdi 30 bin TL’nin üzerinde aylık gelirim var” yorum sizin.


PUBG:

PUBG


Pubgde en çok kazanan ülke Çin ve en çok kazanan oyuncu:lionkk kariyeri boyunca toplam 204.507 dolar kazanmış.


Fortnite:

FORTNİTE


Fortniteda en çok kazanan esporcu Amerika Birleşik Devletleri vatandaşıdır en çok kazanan Esporcu ise Bizzle.

Apex Legends:

APEX


Sırada Apex Legends var Apex Legends’tan en çok kazanan esporcu Amerika Birleşik Devletleri vatandaşıdır ve en çok kazanan Esporcu dizydir sıranın 7 8 ve 9.sıralarında türkler vardır
.


Overwatch:

OWERWATCH


Overwatch turnuvalarından en çok para kazanan esporcu Güney Korelidir en çok kazanan Esporcu Gesturedir Toplam kazandığı para 194.70.97 dolardır.


Call Of Duty:

COD


Call Of Duty ‘den en çok para kazanan esporcu Kanadalıdır ve en çok kazanan Esporcu Karmadır bu güne kadar kazandığı para 728,222 dolardır.
ve elimizde 10 kişilik bir liste var
1 Karma Kanada 728,222 USD
2 Crimsix ABD 700,199 USD
3 JKap ABD 655,217 USD
4 Scump ABD 605,993 USD
5 FormaL ABD 583,993 USD
6 Apathy ABD 548,572 USD
7 SlasheR ABD 499,133 USD
8 John ABD 486,441 USD
9 ACHES ABD 450,432 USD
10 Clayster ABD 420,771 USD
11 Attach ABD 345,142 USD
12 Slacked ABD 312,272 USD
13 Enable ABD 302,954 USD
14 Classic ABD 285,761 USD
15 Loony ABD 273,814 USD
16 SiLLY ABD 270,649 USD
17 Crowder ABD 258,785 USD
18 Octane ABD 254,198 USD
19 ZooMaa ABD 247,274 USD
20 MerK ABD 238,496 USD

Espor Dünyasının En Çok Kazananları:


Richard ‘Ninja’ Blevins
Jesse ‘JerAx’ Vainikka
Johan ‘N0tail’ Sundstein
Anathan ‘ana’ Pham
Sébastien ‘Ceb’ Debs
Topias ‘Topson’ Taavitsainen

Türkiye’de en çok kazanan 15 e-sporcu:


15.Onur Ünalan
14.Coşkun Eren
13.Kasım Polat
12.Yasin Es
11.Serkan Ülkücü
10.Berke Demir
9.Selim Oynar
8.Tugay Keskin
7.Muhammed Işık
6.Ercan Bozkurt
5.Abdülkadir Yeğin
4.Atakan Aydın
3.Asım Cihat Karakaya
2.Koray Bıçak
1.Anıl Işık

Okumaya devam et

Trending