Bizimle iletişime geçin

E-Spor Haber

Nasıl Espor’cu Olunur ?

Paranın ve profesyonelleşmenin işin amacıylae girmesi ile eSporcu olmak da bir hayli ehemmiyet kazandı.

Yayınlanan

on

Dünyada ve Türkiye’de gittikçe büyüyen bir kiteleye sahip olan espor çılgınlığı bundan sonra sınır tanımıyor. Federasyonlar, kulüpler, yönetmelikler… Profesyonel bir spor branşından bundan sonra farkı yok. Peki espor nedir ve nasıl profesyonel oyuncu olunur? Bu bozukluğun cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz?

Espor nedir?

En basit diliyle birtakım bilgisayar oyunlarının profesyonel liglere katılan profesyonel oyuncular ile oynanmasıdır. Bir oyunun Espor olabilmesi amacıyla profesyonel lig olması gerekiyor. Espor ile normal oyunlar arasındaki farkı şu şekilde anlatabiliriz. Halı sahada oynanan bir futbol var bir de Süper Lig’de oynanan futbol var. Espor oyunların Süper Lig durumu diyebiliriz. Bir diğer söyleyişle Espor, oyunların profesyonel sahnesi…

E-spor hayatımıza yeni yeni girmeye başlamış olan bir kavram. Bütün dünyayı sarmış ve geniş oyuncu kitlelerine ulaşmış bilgisayar ve konsol oyunlarında, oyuncular arasında düzenlenen ligler, turnuvalar ve yarışmalar e-Spor olarak nitelendiriliyor.
Bir devresinin yakından tanıdığı Counter-Strike, Dota, League of Legends gibi MMORPG (massive multiplayer çevrimiçi role playing) ve FPS (first-person shooter) oyunları, internet yardımıyla milyonları aşan kitlelere ulaştı. Doğal olarak, oyun sektörünün içersinde çok farklı bir sektörün meydana çıkmasına vesile olan bu yayılım, oyuncular arasında düzenlenen turnuvalar yardımıyla bundan sonra genelgeçer bir spor türü kalitesini kazanmış halda.

Espor lisansı nasıl alınır?

Paranın ve profesyonelleşmenin işin amacıylae girmesi ile eSporcu olmak da bir hayli ehemmiyet kazandı. Genellikle gençler arasında lisanslı eSporcu olabilmek ehemmiyet arz eden bir husus haluna geldi. Ülkemizde de Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki Gelişmekte Olan Sporlar kategorisine alınan eSpor, geniş kitlelere hitap ediyor. Bu işten para kazanmak isteyen binlerce genç, lisanslı eSporcu nasıl olunur? Sorusuna cevap arar iken eSpor lisansının nasıl alındığını da merak ediyor. İşte ismim ismim eSpor lisansı alma ile alakalı bulgular…

İlgili kuruma başvurma işleminden evvelce, T.C. kimlik numarası beyanı, sıhhat raporu, doldurulmuş tescil fişi ve 2 adet vesikalık resme sahip olmanız gerekiyor.

1-Yukarıdaki belgeleri tamamladıktan sonra müracaat prosedürünü menajerler ya da veliler de yapabiliyor.

2-Evraklar evvelce ilçe müdürlüğüne onaylatılıyor daha ardından ise sicil lisans servisinde alakalı işlemler yapılıyor.

3-Diğer şehirlerdeki oyuncuların lisansları diğer bir şehirden de çıkartılabiliyor. Doğum yeri ve lisans alınmak dilenen yerin aynı il olması koşulu yok.

4-Bulunduğunuz ildeki Gençlik ve Spor Bakanlığı Müdürlükleri adreslerine ulaşmak amacıyla tıklayınız. http://www.gsb.gov.tr/Directorate.aspx

Doktordan alacağınız sıhhat raporunda dijital oyunlar amacıyla rapor dilediğinizi söylemeniz, yani bilgisayar başında oyun oynamanızı etkileyecek bir hal olmadığıyla alakalı rapor almanız gerekiyor. Aksi taktirde aldığınız rapor geçerli sayılmayacaktır.

lol espor

Espor‘da hangi oyunlar var?

League of Legends

FIFA

CS:GO

PES

ZULA

PUBG

Fortnite

Wolfteam

Peki neler gerekli?

Doktordan alacağınız sıhhat raporunda dijital oyunlar amacıyla rapor dilediğinizi söylemeniz, yani bilgisayar başında oyun oynamanızı etkileyecek bir hal olmadığıyla alakalı rapor almanız gerekiyor. Aksi taktirde aldığınız rapor geçerli sayılmayacaktır.

Aile desteği

Şunu derhal baştan belirtmemiz gerekiyor. Eğer profesyonel bir e-spor oyuncusu olmak istiyorsanız arkanıza aile desteğini almanız koşul. Çünkü profesyonel e-spor oyuncuları, derhal 2-3 günde üst seviyeye ulaşmıyor. Profesyonel imkan kadar uzun bir vakit amatör çapta takılıyorlar. Bu da evvelcelikli olarak aile desteğini koşul kılıyor. Profesyonel olarak boy göstermek dilediğiniz oyunda ustalaşmak evvelcelikli koşulunuz olmalı. Bunun amacıyla de ister istemez orta kıvamda, işinizi görecek bir PC’ye ve ekipmana gereksiniminiz var. Neyse ki LoL, DOTA2 ya da CS GO gibi e-sporun öncüsü olan yapımlar öyle yüksek sistem gereksinimlerina gereksinim duymuyor.

Yani alacağını 3000TL orantısında bir PC, sizi uzun bir vakit yönetim edecektir. Doğal olarak öğrenci olarak nitelendirebileceğimiz oyuncuların bu tür bir PC alabilmek amacıyla de aile desteğine gereksinimleri var. Yani aile oyun amacıyla bu kadar para vermem derse, baştan yitirmiş olursunuz.

Fedakarlık lazım

Bizde güzel bir laf vardır. Davulun sesi uzaktan hoş gelir derler. Gerçekten de öyle. Şimdi e-sporla uğraşıp para kazanan insanlar amacıyla “ne kadar şanslı, oyun oynayarak para kazanıyorlar” şeklinde iç geçirenler hayli çok.

Ancak işin iç yüzü pek de öyle değil. Keza pek çok profesyonel e-spor oyuncusu, 24 saatlik vakit dilimi ortamında en az 8 –9 saat oyun oynayarak antrenman yaptıklarını dile getiriyor. Yani bu hal günlük yaşamınızı büyük oranda etkileyecek.

Şöyle ki normal bir insan günde ortalama 8 saat uyur. Geriye kaldı 16 saat. Yemekti diğer gereksinimlardı derken 2 saat daha gitse geriye 14 saat kalır. Okul olmasa problem değil. Ancak işin amacıylae okul da girdimi hadise bamdiğer bir boyuta dönüyor. Dhadiseısıyla kendinizi e-sporda ilerletmek amacıyla okuldan bile feragat etmeniz gerekebiliyor.

Ekip işlevini gerçekleştirmesine ideal olmak

Bir de işin ekip çalışması yönü var. Yani kendinizi kanıt edebilmeniz amacıyla iyi bir grup bulmanız da koşul. Eğer iyi bir grup bulamazsanız problemler da peşinizi bırakmayacaktır. Siz ne kadar iyi bir oyuncu olursanız olun, sıksık yenilen bir ekip kimsenin ilgisini çekmeyecektir.

Toparlamak gerekirse, profesyonel bir e-spor oyuncusu olmak amacıyla evvelcelikli olarak ailenizi ikna etmeniz gerekiyor. Eğer siz oyun oynamaya başladığınızda, anneniz başınıza gelip “şunu kapat da biraz ders çalış” diye haykırırsa, bu iş olmaz.

Aile haricinde, sıksık antrenman yapmalı ve iyi bir ekibe sahip olmalısınız. Elbette bir de Twitch yayını yapamnız gerekli. Gerçi bundan sonra herkes Twitch’te yayın açtığı amacıyla fark edilmeniz biraz zor olabilir. Ancak amatör çapta kazanılacak bir kaç maç ve bir iki turnuva size profesyonel ligin kapısını açabilir.
Başarılı bir kadın CS: GO grupı kuran Beşiktaş Esports, yeni turnuvasına katılmaya hazırlanıyor. Polonya’da düzenlenecek olan turnuva 28 Şubat’ta başlıyor.

28 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında Polonya’nın Katoviçe kentinde düzenlenecek olan Intel Challenge Katowice 2019 turnuvası toplam 50 bin dolar ödüle sahip. 8 kadın CS: GO grupının mücadele edeceği turnuvada temsilcimiz Beşiktaş Esports da yer alacak.

Turnuvanın formatı, detayları ve ile alakalı daha çok bulgular yakın vakitte meydana çıkacak. Playerbros’u takip etmeyi unutmayın.

Okumaya devam et
Yorum Yapmak İçin Tıkla!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-Spor Haber

Metro 2033 Redux Epic Games’de Ücretsiz Oldu

Yayınlanan

on

Tarafından

metro 2033 redux

Uzun zamandır her hafta verdiği ücretsiz oyunlarla sevenlerine jestler yapan Epic Games, 17 Aralık’tan itibaren her gün toplam 15 oyunu yeni yıla girişimize özel ücretsiz dağıtacağını açıklamıştı. Bugünkü ücretsiz oyunumuz Metro 2033. Oyunun Steamdeki fiyatını merak edenler için oyun tamı tamına 31.00 TL. Şu andan itibaren oyunu, ücretsiz olarak Epic Games kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

Metro 2033 Redux Ne Zamana Kadar Ücretsiz Olarak Kalacak?

Epic Games tarafından ücretsiz olarak sunulan Metro 203322 Aralık 2020 tarihinden itibaren 1 gün boyunca ücretsiz olarak kütüphanelere eklenebilecek. Bir kez kütüphanenize eklenen Metro 2033 ömür boyu sizin olacak.

Fakat oyunun kütüphaneye ömür boyu eklenebilmesi bu oyunun süresiz olarak ücretsiz kalacağı anlamına gelmiyor. Oyunu süresiz olarak kütüphanenize eklenmesini istiyorsanız 24 saatiniz var. Bu süre zarfında yarın saat 19.00’a kadar Metro 2033‘ü kütüphanenize eklemelisiniz.

Uzun zamandır her hafta verdiği ücretsiz oyunlarla sevenlerine jestler yapan Epic Games, 17 Aralık’tan itibaren her gün toplam 15 oyunu yeni yıla girişimize özel ücretsiz dağıtacağını açıklamıştı. Bugünkü ücretsiz oyunumuz Metro 2033. Oyunun steamdaki fiyatını merak edenler için oyun tamı tamına 31.00 TL. Şu andan itibaren oyunu, ücretsiz olarak Epic Games kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

Metro 2033 Redux’un hikayesi nedir?

Oyun kıyamet sonrası Rusya’da geçmekte ve hayatta kalmayı başaran 20 yaşındaki Artyom (Rusça: Артём) adlı karakterin yaşadığı olayları konu almaktadır. Oyun başladığında Artyom, Hunter adında elit bir askerden metronun Karaderililer(Dark Ones) olarak hitap edilen yaratıklar tarafından tehdit edildiğini öğrenir. Hunter tek başına tünellere çıkar ve çıkmadan önce Artyom’a eğer geri dönmezse metronun merkezi sayılan Polis adlı istasyona gidip olanları anlatmasını söyler. Hunter geri dönmez ve Artyom metro tünellerinde bilinmezliklerle kaplı bir yola koyulur. Yolculuk boyunca kimi zaman çeşitli anomaliler sebebiyle hayaller görecektir.

Artyom, Sovyetler ve Naziler tarafından işgale uğramış ve mutantlar tarafından istila edilmiş bir bölgeden geçmek zorundadır. Polis’teyken kendine yardım edeceğini söyleyen Miller adında bir Ranger ile tanışır. Miller, Kara Derililer’i yok etmeye yetecek ateş gücüne sahip D6 adlı yer altı füze ambarının yerini bilmektedir. Artyom, Miller ve diğer Rangerlar füze kumanda merkezini yeniden devreye sokarlar ve Artyom yakındaki bir binaya rehber lazer sistemi kurar. Lazer sistemi kurulduktan sonra Artyom, Kara Derililer’in neden olduğu bir halisünasyon görür.

Bu halisünasyon sonucunda oyuncunun yaptığı seçimlere göre oyun iki türlü bitebilir. Normal/kötü sonda, Artyom füzeleri ateşler ve Karaderililer yok edilir. Alternatif/iyi son ise Karaderililer’in bu halisünasyonlarla barışçıl bir çözüm istediklerini düşündürerek Artyom’a rehber lazer cihazını yok etme fırsatını verir. Ancak bu iki seçenek arasında seçim yapmak yeterince moral puanınız varsa olanaklıdır. Hangi sonun seçileceği oyunu oynarken yaptığımız istatistiklere göre belirlenir. Alternatif sona hak kazanıldıysa silah ile rehber lazeri vurmak veya füzelerin ateşlenmesini beklemek arasında bir seçim yapılabilir. Bu seçim sonucunda Normal veya Alternatif sonlardan biri yapılabilir. Yeterince moral puanı yoksa halüsinasyondan çok geç uyanılır ve lazeri vurma fırsatı oyuncuya verilmez.

Metro 2033 Redux Sistem Gereksinimleri Neler?

SistemMinimumÖnerilen
İşletim Sistemi:Windows Vista, 7 or 8 (64-bit sadece)Windows Vista, 7 or 8 (64-bit sadece)
İşlemci:Dual Core CPU (2.2+ GHz Dual Core CPU veya daha yükseği)Herhangi Quad Core veya 3.0+ GHz Dual Core CPU
Bellek:2 GB RAM4 GB RAM
Disk Alanı:10 GB kullanılabilir alan10GB kullanılabilir alan
Ekran Kartı:DirectX 10, Shader Model 4 ekran kartı (GeForce 8800 GT 512 MB, GeForce GTS 250,vb)2GB (AMD GPU: AMD Radeon R9 200 Series veya Nvidia GPU: Nvidia GeForce GTX660)

Okumaya devam et

E-Spor Haber

Twitch TV YENİ Taciz Politikasını Yayınladı

Yayınlanan

on

Tarafından

Twitch, Taciz Politikasını güncelledi

Twitch, cinsel içerikli konularda oldukça katı kurallara sahip. Şirket, Nefret Dolu Davranış ve Taciz Politikası’nda yeni değişiklikler gerçekleştirdi.

Yapılan yeni güncellemeyle birlikte, başka bir kişinin algılanan cinsel uygulamaları veya cinsel ahlakıyla ilgili aşağılayıcı ifadelerin engellenmesi amaçlanıyor. Bu amaç doğrultusunda Bakire gibi sözcüklerin spam olarak kullanılması durumunda banlanma olacağı belirtiliyor.

Henüz hayata geçmeyen bu yeni kural, 22 Ocak tarihinden sonra resmi olarak hayata geçicek.

Okumaya devam et

E-Spor Haber

TFT Xayah ve Rakan’ın Canavarlar Festivalinde !

Yayınlanan

on

Tarafından

TFT Xayah ve Rakan’ın yeni set ortası güncellemesi olan Canavarlar Festivaline katılacağını doğruladı. Canavarlar festivaline birçok yeni şampiyon katılırken Xayah ve Rakan da festivalde yerini aldı. TFT Türkiye sosyal medyadan paylaştığı bir gönderi ile aşık çifti festivalde yerini aldığını oyuncularına duyurdu.

Bu güncelleme ile TFT de dengeler tekrar değişecek. Ayrıca Xayah ve Rakan’ın oyuna eklenmesi ile set ortası güncellemesinin sızdırıldığı haberleri de doğru olmaya bir adım daha yaklaştı.

Okumaya devam et

Trending